geri

Glütensiz Ürünler

Glütensiz Ürünler

Glütensiz Gıdalar

Glüten Nedir?

Glüten; buğday, arpa ve çavdar gibi tahıllarda bulunan bir tür proteindir. Dolayısı ile bu gibi tahıllardan üretilen unlar kullanılarak yapılan gıdalarda da glüten bulunmaktadır. insan sağlığı için oldukça faydalı olan glüteni, bazı kişiler sindiremezler. Bunlar; Çölyak Hastalığı olan kişilerdir.
 

Glüten Hassasiyeti (Çölyak Hastalığı) Nedir?Çölyak Hastalığı; özellikle tahıllarda bulunan glütene ve bazı protein çeşitlerine karşı olan bir reaksiyondur. Çölyak hastası olan kişilerde, genetik (ailesel) kalıntılar bulunduğu yönünde bilgiler mevcuttur. Her yaşta karşılaşılabilen bir bir durumdur. Örneğin; çocukluk çağının normal seyri sırasında ortaya çıkabilmektedir. Kişi; her ne kadar sağlıklı görünse de, zamanla ince bağırsaklarda rahatsızlık yaşanarak, önemli besin gereksinimlerinden mahrum kalmaktadır.
2014 yılı itibariyle Çölyak Hastalığı'nın kanıtlanmış tek tedavisi glütensiz diyettir. Biorezonans ya da alternatif tıp yöntemlerinin, hastalığın tedavisine bir katkısı bulunmamaktadır. Glütensiz diyet ile birlikte düzleşen ince bağırsak tekrardan normal şeklini ve işlevini kazanmaktadır. Unutulmamalıdır ki, az miktarda alınan glüten bile ince bağırsak yüzeyinde tahribata neden olmaktadır.
 

Belirtileri Nelerdir?En önemli belirtiler; kişide mide bulantısı, ishal, karın şişkinliği, kansızlık ve kilo alamama sorunlarıdır. Ayrıca, demir eksikliği, boy kısalığı gibi sık görülen bulgular da olabilmektedir. Ergenlik döneminde gecikme de yine Çölyak hastalığı belirtileri arasında yer almaktadır. Ancak bu belirtiler, kişiden kişiye değişiklikler gösterebilir. Dolayısı ile, her Çölyak hastasında aynı belirtilerin var olması düşünülemez.
 

Glütensiz Diyet Nedir?Glütensiz Diyet; en basit anlatımıyla, glüten içeren besinlerin tüketilmemesi anlamını taşımaktadır. Ankara Çölyak Derneği'nin çabaları ve katkıları sonucunda, Flamingo ürünlerinin arasına glütensiz ürünler de eklenmiştir. Türkiye'de ilk ve tek GLÜTENSİZ DİYET MENÜSÜ Flamingo 'dadır.

Flamingo'da her gün bulunan glütensiz ürünlerimiz:
  • Hamburger
  • Tost
  • Makarnalar
  • Mantı
  • Pizza Çeşitleri
  • Lahmacun
  • Tatlı ve Tuzlu Kurabiyeler

 Ayrıca her ayın son Cumartesi günü, pek çok farklı çeşidiyle glütensiz ürünler Flamingo'da hizmete sunuluyor.
 
 
Designed By Adverti Medya & Bilişim
-ADVERTI-
ADVERTI Reklam ve Bilişim